160. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Utworzono dnia 06.02.2023

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. To zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji było największym polskim powstaniem narodowym, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

29 stycznia 2023 r., w  160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego,  przy kurhanie powstańczym w Klarowie odbyła się msza święta w intencji tych, którzy podczas styczniowej insurekcji zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Głównym organizatorem uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Milejowa.

Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: Ewa Białecka, Jolanta Wasilak, Magdalena Zielińska-Wieczorek. Delegacja złożyła kwiaty na powstańczej mogile.

Społeczność naszej szkoły podjęła wiele działań, aby uczcić tak ważne wydarzenie historyczne.

Przygotowano:

- gazetkę POWSTANIE STYCZNIOWE upamiętniającą 160. rocznicę Powstania Styczniowego,

- uczniowie klas IV - VIII zapoznali się z okolicznościowymi prezentacjami multimedialnymi,

- tematy związane z powstaniem poruszano na lekcjach historii i godzin z wychowawcą,

- uczniowie klas IV - VIII - przygotowali plakaty "W hołdzie powstańcom"'

- uczniowie klas I - III - brali udział w konkursie  plastycznym pod hasłem "Pamięć i wdzięczność"'

-  przeprowadzono klasowe przeglądy pieśni patriotycznych.