230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Utworzono dnia 01.05.2021

W poniedziałek 3 Maja będziemy obchodzić  230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej spisaną konstytucją.

Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

Wszystkie tegoroczne uroczystości będą przebiegać zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Ważne jest to, że w upamiętnieniu tych wydarzeń można wziąć udział w przestrzeni cyfrowej – ta zróżnicowana formuła ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego i radosnego świętowania. Szereg wystaw, wykładów, koncertów i warsztatów organizowanych w całym kraju i skierowanych do wszystkich grup wiekowych pozwoli godnie uczcić ten ważny dla Polaków dzień a dzięki wydarzeniom organizowanym za pośrednictwem Internetu instytucje kultury mogą docierać do każdego domu. Wśród propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

•    Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
•    Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
•    Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
•    Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
•    Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
•    Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
•    Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej. Pełna lista wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu https://www.gov.pl/web/kulturaisport/obchody-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja--100-wydarzen-online-i-stacjonarnie
Zachęcam do odwiedzenia specjalnej strony przygotowanej w związku z 230. rocznicą Konstytucji 3 Maja https://www.gov.pl/web/kulturaisport/3maja

Zapraszam również do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcam do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Więcej informacji: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/

Dyrektor Szkoły - część informacji pochodzi ze strony www.kuratoriumlublin.pl