Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Utworzono dnia 19.04.2022

W hołdzie Ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia - Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i w  maju 1940 roku przez sowieckie NKWD.

W tym roku  - w 82. rocznicę zbrodni katyńskiej nasza szkoła przystąpiła  do programu patriotyczno – edukacyjnego „Katyń …ocalić od zapomnienia” prowadzonego przez Stowarzyszenie Parafiada już od 2008 r.

Program ten ma na celu uczczenie pamięci bohaterów mordu katyńskiego,  a zarazem ma przywrócić ich sylwetki zbiorowej pamięci narodu -  poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci.

Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę.

W dniu dzisiejszym, my również upamiętniamy bohatera zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 r.

Starszego Posterunkowego Policji Państwowej  WACŁAWA KULPIŃSKIEGO

urodzonego 23 lutego 1907 roku w Jaszczowie, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w 1940 roku w Kalininie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI