Utworzono dnia 23.02.2023

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

Franciszek Ksawery Dmochowski

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. UNESCO wybrało tę datę dla upamiętnienia śmierci studentów walczących o prawo do swojego języka w Bangladeszu. Język ojczysty jest dobrem każdego narodu. To w nim wyraża się historia, pamięć,  tradycja i kultura. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego to dobra okazja, by zadbać o język.

W tym dniu w naszej szkole na lekcjach języka polskiego uczniowie utrwalali wiedzę i umiejętności w atrakcyjny sposób, mierzyli się z zagadkami i zawiłościami polszczyzny. Dowiedzieli się, jak powstał język polski i jak się zmieniał na przestrzeni wieków. Starsi uczniowie wyjaśniali młodszym znaczenie powiedzeń nazywanych związkami frazeologicznymi. Z okazji tego święta wykonana została gazetka tematyczna. W klasach V – VIII odbył się konkurs językowy pod hasłem „Poznaj po słowie, co kto ma w głowie”. Zwycięzcami zostali:

Klasa V: Wojciech Klęczar – I miejsce, Kamil Dołęgowski – II miejsce;

Klasa VI: Filip Kargol – I miejsce, Paweł Sierpiński – II miejsce

Klasa VII: Maja Kociuba – I miejsce, Damian Tkaczuk – II miejsce

Klasa VIII: Julia Śliwińska – I miejsce, Igor Anyszek – II miejsce.

Laureatom gratulujemy!!!

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.