Narodowe Czytanie 2022

Utworzono dnia 27.09.2022

Jedenasty finał akcji Narodowe Czytanie, podczas którego czytane były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, miał miejsce 3 września 2022 roku. Z tej okazji Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wystosował list, w którym przybliżył nieco ten romantyczny zbiór poezji:

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…)Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.

Pan Prezydent zwrócił również uwagę na ich uniwersalne i ponadczasowe przesłanie, które jest bliskie również współczesnemu człowiekowi:

Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi.

W naszej szkole Narodowe Czytanie 2022 miało miejsce 21 września 2022 roku. Pani Alicja Ciepielewska-Kot – Dyrektor Szkoły, Pani Krystyna Buba – Radna Gminy Milejów, Pani Anna Szponar- Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Maryniowie, Pani Gabriela Kopniak – reprezentująca  OSP w Białce, Pani Teresa Porębska – przedstawicielka rodziców, uczniowie i  nauczyciele wspólnie odczytali ballady A. Mickiewicza: Pani Twardowska, Powrót taty i Świtezianka.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.