Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 27.05.2024

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”, a po utracie przez Polskę niepodległości przez 123 lata rozbiorów przypominała o polskiej suwerenności. W czasach istnienia PRL 3 maja był zwykłym dniem pracy. Komunistyczne władze nie zamierzały świętować rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchodziła je natomiast opozycja, narażając się w ten sposób na represje ze strony aparatu komunistycznego. Konstytucja 3 Maja niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Była dokumentem stanowiącym dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy i jej reformy nie zostały do końca wdrożone. Stała się jednak dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu chcącego zachować niezależność państwową.

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 r. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

W dniu 3 Maja przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białce wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej przy Kopcu Powstańców Styczniowych w Klarowie. Naszą szkołę reprezentowały p. Izabela Szymczuk i p. Renata Spodar oraz poczet sztandarowy w składzie: Mikołaj Bronecki, Weronika Onyszko i Julia Wydra.

6 maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Podczas akademii przedstawiono okoliczności powstania Konstytucji. Uczniowie wcielili się w różne postacie historyczne i przypomnieli dzieje tego ważnego święta. Mogli dowiedzieć się, czym jest konstytucja i jaką odgrywa rolę w państwie prawa. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana piosenkami, zaprezentowanymi przez uczniów klasy III skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

Zdjęcia przy Kopcu Powstańców w Klarowie - Pan Stanisław Sochacki. Dziękujemy.

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.