Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Utworzono dnia 03.10.2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszej szkole zainicjowany przez Polską Izbę Książki Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020. Datę tę wybrano nie przypadkiem. W tym dniu bowiem urodziła się Janina Porazińska – autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży.

Wydarzenie było propagowane przez nauczyciela bibliotekarza przy wsparciu nauczycieli klas młodszych. Grupa uczniów z klasy ósmej (Błażej Bereza, Julia Jarząbek, Aleksandra Okal i Julia Paryż) czytała nowe i cieszące się popularnością książki w oddziałach przedszkolnych i  klasach I - III. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o baśniowych bohaterach i ciekawych przygodach książkowych postaci. Piękne i barwne ilustracje ułatwiały przeniesienie się do bajkowego świata.

Czytanie na głos  ma dla dzieci ogromne znaczenie. Kształtuje nawyki czytelnicze. Wpływa na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy
i wspomaga pamięć, poprawia koncentrację. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania.