# Szkoła Pamięta 2022 - Porządkowanie miejsc pamięci

Utworzono dnia 02.11.2022

Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku nasza szkoła brała udział w  akcji MEiN „Szkoła pamięta”.

Jak co roku nasi uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili i uporządkowali miejsca historyczne przed dniem Wszystkich Świętych.

Uczniowie uporządkowali zbiorową mogiłę żołnierzy Armii Krajowej  poległych z rąk NKWD w Majdanie Siostrzytowskim oraz cmentarz z okresu I wojny światowej w Maryniowie.

Na znak pamięci młodzież zapaliła symboliczne znicze.

Uczniów wspomagali nauczyciele: pani Ewa Białecka i pan Marian Gański oraz ksiądz proboszcz Marcin Szwiec.

Na lekcjach historii uczniowie w raz z nauczycielem omawiali fakty historyczne związane z tymi miejscami i żołnierzami tam spoczywającymi.
Na zajęciach z Koła regionalnego uczniowie oglądali opracowaną przez ich starszych kolegów prezentację multimedialną  o Józefie Franczaku ("Lalek") - ostatnim polskim partyzancie, zapoznali się też szczegółowo z życiorysem tej tragicznej postaci.