Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

Utworzono dnia 22.09.2022

12 – 16 września - Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych  w naszej szkole

Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych - akcja zainicjowana przez MEIN wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi.

Celem akcji było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony, jest to bardzo ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.

Tematem przewodnim Tygodnia dla chorób zakaźnych było przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Formuła kampanii edukacyjno-informacyjnej pozwalała na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów, nauczycieli, samorządu uczniowskiego  i rady rodziców.

Tydzień  Profilaktyki dla Chorób Zakaźnych obchodzony był także w naszej szkole. W związku z tym przesłaliśmy rodzicom informacje dotyczące akcji. Wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat chorób zakaźnych, podczas zajęć wykorzystano filmy edukacyjne zaproponowane przez MEiN i MZ. Wykonaliśmy gazetkę na temat chorób zakaźnych i ich profilaktyki wraz z wystawką informacyjną. Zaprosiliśmy pielęgniarkę z Ośrodka Zdrowia w Milejowie, która przekazała istotne informacje związane z dbaniem o zdrowie i warunki higieniczno – sanitarne. W czasie warsztatów dzieci ćwiczyły właściwe mycie rąk, poznały sposób zachowania w momencie kiedy kichają i kaszlą. Zwrócono uwagę na mycie produktów spożywczych i szczepień. Nawiązaliśmy współpracę z Radą Rodziców. Rodzice przygotowali zdrowe przekąski, które wzbogaciły podsumowanie akcji. Kampania informacyjno – edukacyjna, którą przeprowadziliśmy w  szkole pozwoliła nam w atrakcyjny dla nas wszystkich (nauczycieli, uczniów i rodziców) sposób poszerzyć wiedzę o na temat profilaktyki zdrowotnej chorób zakaźnych oraz uświadomić potrzebę dbania o zdrowie własne i innych. Był to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.