UCZCZENIE ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy.
11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski. Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły więc możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę. Mimo, że kwestia oficjalnego ustalenia granic Rzeczypospolitej wciąż była otwarta, po raz pierwszy oficjalne obchody zorganizowano w 1920 r., już po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Uroczystości z okazji ustanowionego formalnie na 11 listopada Święta Niepodległości miały miejsce przed II wojną światową jedynie dwa razy – w 1937 i 1938 r. Pod okupacją niemiecką i sowiecką zostało ono zakazane i było celebrowane w konspiracji. Pamięć o rocznicy odzyskania niepodległości ze świadomości społecznej próbowały usunąć także władze komunistyczne, które w 1945 r. zniosły Święto Niepodległości. Przywrócono je pod koniec PRL w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r.
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania patriotycznych postaw oraz przywiązania do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji. Miliony Polaków w tym dniu przystrajają swoje domy biało-czerwonymi flagami. 11 listopada należy do najważniejszych dat w polskim kalendarzu. Centralne obchody państwowe odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.
8 listopada również społeczność naszej szkoły godnie uczciła Narodowe Święto Niepodległości. Podczas uroczystej akademii, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Następnie w skupieniu wysłuchaliśmy części artystycznej.
Uczniowie oraz nauczyciele nosili przypięte biało-czerwone kotyliony, by jeszcze bardziej podkreślić rangę tego święta.
W niedzielę, 10 listopada, gościliśmy z naszą częścią artystyczną w kościele parafialnym w Białce, na zaproszenia Księdza Proboszcza, biorąc tym samym udział w parafialnych i lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
11 listopada uczestniczyliśmy w Gminnych Obchodach 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, a dalsze uroczystości miały miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Milejowie. Tam złożono wiązanki. Odbył się również apel poległych.
Naszą szkołę reprezentowały: Pani Dyrektor Alicja Ciepielewska-Kot i Pani Jolanta Wasilak oraz poczet sztandarowy w składzie: Mikołaj Bronecki, Zuzanna Szulc i Julia Wydra.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Biorąc udział corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczestniczyliśmy także w XIII Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości przez Forum Kobiet Gminy Milejów i Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie. W przeglądzie brali udział uczniowie naszej szkoły: Michalina Pąk i Marcel Wójcik.
Zdjęcia na FB szkoły: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Białce