Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Białce

Historia szkoły

HISTORIA SZKOŁY W BIAŁCE

Przed II wojną światową nauka odbywała się w domach prywatnych.

W 1938 r. z inicjatywy mieszkańców powstał projekt budowy szkoły w Białce. W tym samym roku został położony kamień węgielny i wylano fundamenty. Wszyscy mieszkańcy zobowiązali się do dostarczenia kamienia łupanego, który miał służyć do budowy szkoły. Niestety, wybuchła wojna i prace zostały wstrzymane.

W latach 1939 – 1940 wywieziono zgromadzony kamień do Milejowa z przeznaczeniem na budowę tamtejszej szkoły. W okresie okupacji zajęcia lekcyjne były kontynuowane.

Po wojnie w 1946 r. – jak podają źródła – przybyła do Białki Wanda Kaniorowa (późniejsza założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej) i wspólnie z mężem pracowali jako nauczyciele, a ich syn Andrzej uczęszczał tutaj do klasy drugiej.

 „W 1946 roku przeniesiona zostaje p. Wanda do Białki nad Wieprzem, gdzie przez ponad rok uczyć będzie w miejscowej szkole. Oczywiście zakłada (...) teatrzyk i wystawia w nim napisaną przez siebie sztukę „Górą Białka!”. Kuratorium zaprasza Wandę Kaniorową i „jej” dzieciaki do Lublina, gdzie sztuka grana jest przez tydzień na deskach Teatru Państwowego im. Juliusza Osterwy.

W tym samym czasie powstaje kolejna sztuka pt. „U stóp Maryi”, o zabarwieniu religijnym, nawiązująca do sensu i znaczenia kultu maryjnego. Przedstawienia odbywają się początkowo w Białce, ale wieść o nich dociera do biskupa ordynariusza lubelskiego ks. Stefana Wyszyńskiego, który sprowadza sztukę do Lublina. Grana jest przez trzy tygodnie w sali parafialnej kościoła Bernardynów, z dużym powodzeniem. Trzecią sztuką napisaną w 1946 roku jest „Mały Bohater”, zawierający wiele akcentów autobiograficznych z okresu działalności w AK. Zostaje ona oczywiście wystawiona”.[1]

W 1947 r. Wanda Kaniorowa opuszcza Białkę i otrzymuje pracę w Lublinie. Jednak jej kontakty z mieszkańcami wioski trwają jeszcze wiele lat.

W 1948 r. po raz drugi zaczęto pracę przy budowie szkoły. Wanda Kaniorowa przyjechała na ponowne wmurowanie kamienia węgielnego jako inicjatorka tego przedsięwzięcia.

Prace budowlane postępowały bardzo szybko, większość z nich wykonywana była w czynie społecznym przez mieszkańców wioski.

Otwarcie szkoły odbyło się w 1950 r. Początkowo zajęcia mogły odbywać się wyłącznie na parterze.

W pracach przy wznoszeniu budynku szkolnego czynnie uczestniczył Stanisław Kowalczyk – pierwszy kierownik szkoły. Pełnił tę funkcję do 1963 r.

W roku szkolnym 1963/64 kierownikiem szkoły był Józef Kluziak.

W latach 1964 – 1968 szkołą zarządzał Henryk Barczak. Człowiek, który mocno zaangażował się w sprawy szkoły i środowiska lokalnego. Brał udział w pracach budowlanych i zadbał o ogrodzenie terenu szkolnego.

 W latach 1968 – 1971 kierownikiem szkoły był Józef Lisowski.

Pod koniec lat sześćdziesiątych rozpoczęto prace przy wznoszeniu budynku gospodarczego. W tym samym czasie przeprowadzono remont pieców. Kierownik Lisowski pozostał w pamięci jako dobry organizator uroczystości szkolnych i wycieczek.

  W roku szkolnym 1971/72 funkcję kierownika sprawował Leszek Wolski.

 Od roku 1972 do 1993 dyrektorem szkoły była Leokadia Ślązak. Znaczący był jej wkład w modernizację budynku szkolnego. Na początku lat osiemdziesiątych założono wodę oraz centralne ogrzewanie.

W tym czasie do szkoły w Białce przynależały trzy punkty filialne: w Wólce Bieleckiej, Dąbrowie i Maryniowie. Pierwszy z nich rozwiązano w roku 1995. Pozostałe dwa funkcjonowały do roku 1997. Uczęszczały do nich dzieci młodsze (klasy 0 – IV). Obecnie dzieci z wymienionych miejscowości dowożone są do szkoły w Białce.

Przy szkole powstał również punkt przedszkolny, do którego mogą uczęszczać dzieci w wieku 3 – 5 lat.

Od 1993 roku do sierpnia 2018 roku dyrektorem szkoły w Białce była Kazimiera Skrzypczak. W tym okresie w szkole wymieniono okna, dach, wykonano elewację i odwodnienie, wyremontowano toalety oraz wymieniono podłogę na dolnym i górnym korytarzu.

W 2000 r. obchodzono 50- lecie istnienia szkoły. Na uroczystości gościliśmy przedstawicieli władz oświatowych i organu prowadzącego, byłych nauczycieli oraz absolwentów. Jubileusz uświetnił swoim występem Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Doniosłym wydarzeniem dla dzieci, rodziców, grona pedagogicznego i pracowników było nadanie Szkole Podstawowej w Białce imienia Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się 29 maja 2008 roku. Podczas mszy świętej został poświęcony sztandar szkoły, który ufundowała Gmina Milejów, a przekazał go na ręce pani dyr. Kazimiery Skrzypczak Wójt Gminy Tomasz Suryś.

28 września 2012 r. w Białce miało miejsce oficjalne otwarcie wielofunkcyjnego boiska sportowego wraz z placem zabaw. Na realizację powyższej inwestycji Gmina Milejów pozyskała dotację z Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2007-2013 „Odnowa i rozwój wsi” oraz w ramach Lokalnej Grupy Działania „Fundacja Nasza Nadzieja”.

Od 1 września 2018 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białce jest Alicja Ciepielewska - Kot.

 


[1] W.Piasecki, F.Piątkowski, I. Wawrzyczek, Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej im.Wandy Kaniorowej, Rok założenia 1948, s.11.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny