Profilaktyka uzależnień

Zachęcamy  do obejrzenia interaktywnego filmu z zakresu profilaktyki uzależnień "Otwórz się na pomoc"

Poniżej znajduje się link do filmu oraz informacje od partnera projektu Kurier Lubelski:

Projekt dotyczy tematyki zdrowia psychicznego, szczególnie w aspekcie dzieci, młodzieży, rodziców.

Projekt ma za zadanie pomóc zmierzyć się z szeroko rozumianych zagrożeniami, jakie niesie internet.

Młode osoby nie tylko w łatwy sposób uzależniają się od komputera, ale także bardzo często doświadczają w świecie wirtualnym takich zjawisk jak hejt czy przemoc słowna.

Często uzależnienie od internetu powoduje poważne problemy psychiczne i ma wpływ na życie całych rodzin, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jak czas lockdownu,

zamknięcia w domu.

„Otwórz się na pomoc” to interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu.

Scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek.

Zadaniem widzów jest pokierowanie losami Dominika – 12-letniego chłopca, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Podjęte przez widzów decyzje w trakcie filmu mają wpływ na przebieg fabuły. Jedne wybory przybliżają Dominika do rodziny, inne sprawiają, że coraz bardziej zatapia się w świecie cyfrowego uzależnienia.

W projekcie „Otwórz się na pomoc” przygotowano także specjalną sekcję „Prawdziwe historie”, w której znajdują się historie dzieci borykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu, a także część poświęconą problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu. Każdej historii towarzyszy komentarz psychologa.