Integrujemy się w Dniu Świętego Andrzeja

Utworzono dnia 23.11.2022

Andrzejki obchodzimy co roku w tym samym czasie, czyli w nocy z 29 na 30 listopada.

Obchody andrzejek w Polsce sięgają XVI wieku.

Tego dnia wspominany jest apostoł Andrzej, święty Andrzej to orędownik zakochanych, dlatego panny wierzyły, że pomoże im w znalezieniu miłości życia, a nawet w poznaniu daty zamążpójścia, w myśl starego przysłowia: "W noc świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych wróżb to lanie wosku do wody przez klucz i odczytywanie odlewu w świetle świecy. Bardzo znaną wróżbą jest też marsz butów.

Przez lata charakter andrzejek znacznie się zmieniał.

Nasi uczniowie już na tydzień przed andrzejkami zorganizowali w szkole wiele atrakcji i zabaw, wspominali dawne tradycje i obyczaje związane ze świętem wróżb i starej magii.  Uczniowie starsi wspomagali młodszych kolegów w poznawaniu tajników tego dnia. W zabawach brali udział również nauczyciele. Było to mile spędzone popołudnie integrujące całą społeczność szkolną.