Lekcja o Funduszach Europejskich

AKCJA EDUKACYJNA

LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH V

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Białce zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znalazła się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie. Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Koordynatorem akcji w szkole została mgr Jolanta Wasilak – nauczyciel języka polskiego, wychowawca klasy siódmej.

W ramach akcji, w dniach 5 i 8 listopada 2018 r.  uczniowie klas 7-8 mieli możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich. Program był realizowany w ramach lekcji wychowawczych.

Główne cele lekcji to:

• Zapoznanie uczniów z tematyką przedsiębiorczości w kontekście wykorzystania Funduszy Europejskich przeznaczonych dla młodych ludzi oraz możliwościami wsparcia rozwoju innowacyjnego biznesu, na przykładzie Programu Polska Wschodnia, a w szczególności Platform startowych dla nowych pomysłów.
  • Promocja projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z POPW i PO RPW.
  • Zainspirowanie uczniów do analizy zmian i korzyści, jakie przyniosła/ przyniesie lokalnej lub ogólnopolskiej społeczności, realizacja w Polsce Wschodniej inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich.

Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji był komiks oraz film animowany. Komiks nosił tytuł „Fundusze Europejskie – Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawiał historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądził, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki – nowej sąsiadki, która namawiała chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce. Wyjazd z klasą otworzył Olka na nowe doświadczenia. Chłopak zobaczył zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chciał bardziej korzystać z życia. Natomiast film animowany pokazał uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej.

Dzięki tym materiałom, uczniowie dowiedzieli się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim.

Dodatkową atrakcją okazał się konkurs wiedzy, w którym uczniowie otrzymali ciekawe nagrody - karty podarunkowe do sieci sklepów Empik. Zwycięzcami zostały: Magda Miszczuk, Angelika Bernecka i Agnieszka Piłat z kl. 7 oraz Wiktoria Camutalis, Weronika Bernecka i Katarzyna Miszczuk z kl. 8.Wszyscy uczniowie zatrzymali dla siebie komiks w formie książkowej i dostali pamiątkową zakładkę magnetyczną.

Po przeprowadzonych lekcjach uczniowie wyciągnęli wnioski:

• Program Polska Wschodnia wspiera rozwój gospodarczy w makroregionie;
  • Fundusze Europejskie mają bardzo pozytywny wpływ na obraz współczesnej Polski;
  • Można pozyskać realne wsparcie z Funduszy Europejskich na rozwój przedsiębiorczości;
  • Inicjatywy dofinansowane ze środków Funduszy Europejskich można znaleźć w każdym regionie Polski Wschodniej, w bardzo wielu obszarach.

Na zakończenie projektu odbył się konkurs dla nauczycieli i szkół biorących udział w akcji na hasło promujące Fundusze Europejskie. Nasza szkoła odniosła zwycięstwo i stała się posiadaczem nagrody głównej w konkursie - tablicy interaktywnej o wartości 2500 zł.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.