MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Utworzono dnia 25.11.2021

20 listopada jest wyjątkowym dniem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

To radosny dzień z poważnym przesłaniem, które również w Naszej szkole zostało zainicjowane i zaprezentowane w formie gazetki szkolnej.

Widnieją na niej wyszczególnione prawa każdego dziecka, z którymi Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się w dniu 19 listopada. Znajomość swoich praw daje możliwość dzieciom do aktywnego uczestniczeia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą, ale również pozwalają im uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że dziecko nie jest własnością dorosłych, jest słabsze od dorosłych, dlatego ma prawo do dodatkowej ochrony. Ochronę tą dają dzieciom właśnie prawa dziecka, które widnieją w Konwencji Praw Dziecka.

Słynny pisarz, pedagog, publicysta - Janusz Korczak powiedział bardzo ważne słowa „Nie ma dzieci są ludzie oraz Dziecko - już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. [...]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź”, co jest prawdą, ponieważ „Dziecko to także człowiek, tylko, że jeszcze mały....”.

Każdy z nas kiedyś był dzieckiem, tak więc podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem praw. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.

Pamiętajmy, że nasze dzieci są bardzo ważne,a poświęcony im czas, jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość