Święto Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2020

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Polska została podzielona między Austrię, Prusy i Rosję i zniknęła z map na długie  lata. Jednak Polacy nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju. Nasi rodacy walczyli w powstaniach, kształcili kolejne pokolenia i tworzyli polską kulturę, także na emigracji. Momentem przełomowym w naszej historii okazał się wybuch I wojny światowej, w której zaborcy walczyli po przeciwnych stronach. Wreszcie nadarzyła się okazja do wywalczenia niepodległości, czyli istnienia państwa niezależnego od innych państw, samodzielnie decydującego o swojej polityce. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości.

W naszej szkole z tej okazji odbywa się zwykle uroczysty apel . Jednak w tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, obchody 11 listopada  wyglądały inaczej niż do tej pory.

6 listopada klasy I-III  wspólnie z oddziałami przedszkolnymi odśpiewały hymn państwowy.

Natomiast wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali prezentację w programie Power Point pt. „Polska znowu wolna” przygotowaną przez nauczyciela historii. W prezentacji  przypomniano też,  jak uroczyście w 2018 r. obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cała społeczność szkolna włączyła się również w kolejną edycję akcji MEN „Szkoła do hymnu” i 10 listopada o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy w sieci  „Mazurka Dąbrowskiego”.